تصویربردای پزشکی

معرفی بخش تصویربرداری بیمارستان آراد

بخش تصویربرداری بیمارستان با فضای حدود  پانصد متر مربع در طبقه زیرزمین ساختمان اصلی بیمارستان واقع شده است. این بخش شامل واحدهای سونوگرافی، رادیولوژی،  سی تی اسکن اسپیرال، سی تی مولتی دتکتور ۶۴Slice، آنژیوگرافی مغز و اندام (P.S.A.) و ام آر آی ۱٫۵ تسلا

سونوگرافی

در این واحد تمامی درخواست های سونوگرافی پزشکان معالج اعم از: سونوگرافی های روتین تشخیصی، داپلر رنگی و همچنین نمونه برداری های تحت هدایت سونوگرافی با استفاده از سه دستگاه سونوگرافی که یکی از آنها موبایل و قابل انتقال بر بالین بیمار می باشد، توسط متخصصین رادیولوژی انجام می پذیرد.

در این واحد علاوه بر موارد فوق الذکر سونوگرافیهای: عروق کاروتید، ورتبرال گردنی از نظر وجود پلاک و تنگی، عروق کلیوی جهت بررسی استنوز شریان  کلیوی، ترومبوز وریدکلیوی، عروق محیطی شریانی و وریدی از نظر وجود تنگی، آنوریسم، فیستول های شریانی و وریدی کبد از نظر هیپرتانسیون پورتال، ضایعات عروقی وتومورال داپلر توده ها ازنظر واسکولاریتی و داپلر Penis با تزریق  پاپاورین قابل انجام و بررسی می باشد.

رادیولوژی

این قسمت دارای تجهیزات و دستگاه هایی ذیل می باشد:

  • دستگاه رادیوگرافی  و فلوروسکوپی ۱

با قابلیت رادیوگرافی های عمومی و رنگی در موارد زیر:

دستگاه گوارش شامل مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ و تی تیوب کلانژیوگرافی

دستگاه ادراری شامل کلیه، مثانه، مجاری ادراری خانمها و آقایان،Retrograde Cystography  ،IVP   VCUG، هیستروسالپینگوگرافی  (H.S.G) و همچنین تصویربرداری رنگی کانال نخاعی (Myelography) را قابلیت عکسبرداری دارد.

  • دستگاه رادیوگرافی ۲

این دستگاه درسال ۲۰۱۷ بعنوان یکی از آخرین مدل های دستگاههای دیجیتال رادیولوژی موتورولایزر که دارای تیوپ پرقدرت  ۱۰۰۰kv  و ژنراتور با قدرت و تحمل حرارتی بالا مجهز به سیستم کنترل اتومات اکسپوز (AEC)  می باشد خریداری شد، قادر است علاوه بر رادیوگرافی های با کیفیت بسیار بالا میزان دوز اشعه را کنترل نموده و بیمار با حداقل اشعه دریافتی رادیوگرافی گردد. این دستگاه دارای تیوب های مولد اشعه با قدرت مانور بالا و همچنین تخت دارای مانور ۶ وضعیته می باشد که راحتی بیمار و کارشناس رادیولوژی را به همراه دارد.

این دستگاه قادر است تمامی گرافی های درخواستی را با بهترین کیفیت، حداقل تابش اشعه و با سهولت بیشتر برای بیماران انجام دهد.

همچنین رادیوگرافی های تخصصی ۳Joint view و Alignment view که مورد استفاده پزشکان متخصص و فوق تخصص جراحان ارتوپد و مغز و اعصاب می باشد، با بهترین کیفیت بوسیله این دستگاه انجام می پذیرد.

  • دستگاه پانورکس OPG

این دستگاه قابلیت انجام عکس برداری از تمام دندان ها و فک را با کیفیت بالا داراست همچنین رادیوگرافی از مفاصل، فک ها و سفالومتری از دیگر قابلیت های این دستگاه می باشد.

  • دستگاه ماموگرافی

با استفاده از این دستگاه رادیوگرافی پستان ها برای تشخیص وجود توده ها و تومورهای احتمالی امکان پذیر می باشد.

یکی از برنامه های آتی این بخش، مجهز شدن به ماموگرافی دیجیتال می باشد.

 

  • دستگاه CR کونیکا (پردازنده وچاپ دیجیتال)

تمامی رادیوگرافی های آنالوگی که در بعضی مواقع در این بخش انجام می شود توسط این دستگاه پردازش شده و قابل چاپ با بهترین کیفیت می باشد. با استفاده از این دستگاه ها خطاها و اشتباهات تکنیکی به حداقل ممکن رسیده و چه از نظر تابش اشعه و نیز کیفیت رادیوگرافی در حد بسیار بالایی می باشد.

  • سامانه بایگانی و تبادل تصویرPACS

تمامی تصویربرداری های این بخش از طریق سیستم PACS و اتصال به اینترنت قابلیت آن را دارد که در هر جایی که دسترسی به اینترنت است، توسط پزشک معالج مشاهده شود.

  • سی تی اسکن:

این قسمت دارای دو دستگاه سی تی اسکن شامل:

۱-سی تی اسپیرال (CT SPIRAL):

قابلیت انجام تمامی سی تی اسکن های با و بدون تزریق از مغز و قفسه صدری، شکم و لگن و نواحی دیگر را دارا می باشد.

۲-  سی تی اسکن مولتی دتکتور ۶۴ (سی تی آنژیوگرافی MDCT):

این دستگاه یکی از پیشرفته ترین دستگاه های سی تی آنژیوگرافی های موجود در کشور می باشد که قادر است انواع سی تی اسکن های مغز، قلب، عروق و اندام ها را به صورت سه بعدی با بهترین کیفیت انجام دهد.

  • آنژیوگرافی

این واحد مجهز به یک دستگاه آنژیوگرافی DSA است که این مرکز را به انجام آنژیوگرافی های مغز، اندام، کلیه ها و شاخه های نخاعی قادر ساخته است.

بخش MRI

مقدمه

این بخش دارای جدیدترین دستگاه MRI   شرکت زیمنس آلمان ( مدل Aera سال ۲۰۱۷)  با قدرت میدان مغناطیسی ۱٫۵ تسلا بوده و مجهز به کارآمدترین نرم افزارها و سخت افزارهای MRI میباشد که با کمک کارشناسان با تجربه و متخصصین متبحر رادیولوژی قادر به ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی به بیماران گرامی می باشد.

این بخش درتمام طول هفته صبح و بعدازظهر آماده ارائه خدمت به بیماران تا وزن ۱۱۰ کیلوگرم می باشد.

معرفی دستگاه و امکانات راحتی بیمار

این مدل دستگاه MRI  دارای ویژگی و امکانات خاصی است:

مجهز به تکنیک های کاهش صدا می باشد به نحوی که صدای دستگاه تا میزان ۵۰ درصد کاهش می یابد علاوه بر آن دارای گوشی مخصوص جهت پخش موسیقی می باشد که باعث آرامش بیشتر بیمار می گردد.

دارای سیستم تهویه قابل تنظیم میباشد که هوای تازه و مطلوب را در هنگام اجرای آزمون MRI  در اختیار  بیمار قرار می دهد.

مجهز به تکنیک های تصویربرداری جدیدی است که ضمن افزایش کیفیت تصاویر زمان اسکن ر ابه حداقل ممکن می رساند.

قطر دهانه دستگاه بیشتر از مدل های هم نوع خود بوده (۷۰  سانتی متر) و بنابراین جهت بیمارانی که دچار اضطراب از محیط تونل می باشند (کلاستر فوبیا) قابل تحمل تر می باشد.

امکانات و تکنیک های قابل ارائه به بیماران:

دستگاه فوق الذکر بدلیل همگنی میدان مغناطیسی و توان بالای مجموعه سخت افزاری دیجیتالی امواج رادیوئیRF و همینطور انواع کویل های مختلف قادر است که آزمون های  MRI  تخصصی زیر را با دقت تشخیصی بالا فراهم آورد.

MR) FMRعملکردی): جهت بررسی نحوه عملکرد مغز

MRS  (اسپکتروسکپی): جهت بررسی غلظت متابولیت های بدن و کمک به تشخیص و صحت و ماهیت ضایعات

دیفیوژن و پرفیوژن MRI: جهت بررسی میزان آسیب به بافت هایی که دچار کاهش خون رسانی شده اند.

MRI پستانها

MRA ,MRV (آنژیوگرافی و ونوگرافی) جهت تشخیص و صحت شریانی و وریدی ضایعات بدن که هم با تزریق و هم بدون تزریق ماده حاجب امکان انجام آن وجود دارد.

MRT (تراکتوگرافی) جهت تصویربرداری از فیبرهای عصبی و کمک به تشخیص ضایعات و هدایت جراح برای انتخاب مسیر مناسب حین عمل جراحی

MR Fistulography جهت بررسی فیستول های اطراف مقعد

MRU   جهت بررسی سیستم جهازادراری

MRI   دینامیک کف لگن جهت بررسی بی اختیاری ادرار و مدفوع

MRI از ناحیه پروستات باکویل اندورکتال جهت تعیین ضایعات پروستات

MRCP جهت بررسی کیسه صفرا و لوزالمعده و مجاری صفراوی و وجود سنگ در مجاری صفراوی

MR  Entrography جهت بررسی روده باریک

MRI  کبد و بررسی میزان رسوب آهن ودرصدچربی

MRI جهت بررسی مفصل TMJ

MRI C.S.F  Flowmetry جهت میزان جریان مایع مغزی نخاعی

این دستگاه مجهز به تکنیکهای جدیدی است که باعث حذف نارسائیهای تصویربرداری ناشی از وجودفلزات ارتوپدی میباشد ،  بنابراین وضوح تشخیصی افزایش پیدا می کند.

 

تمامی این تجهیزات به کمک کادر پزشکی، پیراپزشکی و اداری واحد تصویربرداری که به اختصار توضیح داده شده است در تمامی ایام و ساعات شبانه روز با تعیین وقت قبلی و بصورت اورژانس آماده کمک رسانی و ارائه خدمات به بیماران داخل و خارج از بیمارستان می باشند.

 

 معرفی پزشکان و کارکنان بخش تصویربرداری

درمرکز تصویربرداری بیمارستان آراد سه پزشک متخصص رادیولوژی بصورت تمام وقت مشغول بکار می باشند:

۱- دکتر فروهرادیبی        ۲- دکتربهروز طاهری     ۳- دکترآیدین تقی لو

این پزشکان علاوه برتفسیر تمامی تصویربرداری ها بطور متناوب تمامی سونوگرافی ها، نمونه برداری ها و رادیوگرافی های که باید توسط متخصص رادیولوژی انجام و یا نظارت گردد را انجام  می دهند.

کادر پزشکی  ازساعت ۸ صبح الی ۷ بعدازظهر هرروز کاری هفته مشغول بکار و ازساعت ۷ بعدازظهر بصورت آنکال آماده خدمت رسانی می باشند.

در این مرکز امور تکنیکی با همکاری ۲ نفر کارشناس ارشد رادیولوژی ۱۰ نفر کارشناس و ۳ نفر کاردان رادیولوژی انجام می پذیرد.

همچنین یک پرستار، یک بهیار خانم، یک بهیار آقا و یک کمک بهیار در شیفت های مختلف با این مرکز همکاری می نمایند.

کادر اداری و پذیرش این مرکز مشتمل بر ۷ نفر منشی مجرب که آموزش های مرتبط در این خصوص را دیده اند ، می باشد، امور پشتیبانی و خدماتی این مرکز توسط یک نفر پرسنل خانم و یک نفر پرسنل آقا که در تمامی شیفت ها وظیفه نظافت و امور بهداشتی را نیز بر عهده دارند، انجام می پذیرد.

تمامی این افراد درطول سال با گذراندن کلاس های گوناگون ودریافت آموزش های کاری مرتبط سطح علمی و عملی خود را به روزرسانی کرده و  رسالت خود را “ارائه خدمات ایمن و باکیفیت به بیماران” می دانند.

ساعات کاری بخش:

بخش رادیولوژی ما جهت تصویربرداری های اورژانس و ضروری به صورت  ۲۴ ساعته فعال می باشد و برای انجام CT، سونوگرافی، MRI, MDCT  نیز از ۸ صبح الی ۷ بعدازظهر آماده انجام خدمات می باشد.

چشم انداز

بخش تصویربرداری بیمارستان آراد درصدد است تا به روزنمودن تجهیزات جدید و پیشرفته تصویربرداری بتواند خدمات ارزنده تری را به بیماران عزیز ارائه نماید.

افزایش توانمندی های کارکنان بخش از طریق شرکت دردوره های بازآموزی و کنگره های رادیولوژی و سایر دوره های آموزشی در این زمینه از دیگر برنامه های مدون بخش تصویربرداری می باشد.

در پایان از تمامی همکاران و دوستان عزیز تقاضا دارد با بیان انتقادات، پیشنهادات و انجام راهنمائی های سازنده پزشکان و کارکنان این بخش را در بهینه سازی خدمت رسانی به بیماران محترم یاری نماید.